KÖSTER IN 8 Vesireaktiivinen, viskoelastinen yksikomponenttinen injektointivaahto yksi- ja monivaiheiseen vedeneristämiseen vettä vuotavissa halkeamissa ja saumoissa

KÖSTER IN 8 Vesireaktiivinen, viskoelastinen yksikomponenttinen injektointivaahto yksi- ja monivaiheiseen vedeneristämiseen vettä vuotavissa halkeamissa ja saumoissa

Lataa KÖSTER IN 8 Kiihdytin tuotekortti PDF tästä

KÖSTER IN 8 on vesireaktiivinen, viskoelastinen yksikomponenttinen injektointivaahto yksi- ja monivaiheiseen vedeneristämiseen vettä vuotavissa halkeamissa ja saumoissa.

Ominaisuudet
KÖSTER IN 8 on vesi reaktiivinen polyuretaani prepolymeeri. Tuote reagoi ainoastaan kosketuksesta veteen ja muodostaa kiinteän, lujan, elastisen vesitiiviin polyuretaanivaahdon. Kontakti veteen vaaditaan kovettumiseen ja vaahdon reagoimiseen. Reaktion jälkeen, KÖSTER IN 8 jää viskoelastiseksi ja näin voi seurata halkeamien liikettä ja pysyvästi vesieristää ilman kiinteärunkoisen polyuretaanihartsin jälki-injektointia. KÖSTER IN 8 on hydrolyysin kestävä, vapaa liuotteista ja täyteaineista. KÖSTER IN 8 pysäyttää vesivuodon sekunneissa ja omaa pitkän käyttöajan ilman vesikontaktia.
KÖSTER IN 8 reaktiota voidaan kiihdyttää lisäämällä max. 20 % (paino) KÖSTER IN 8 kiihdytintä. Aika jonka jälkeen materiaali on ei tahmea on vain n. 40 sekuntia.

Edut

  • Nopea vaahtoefekti pysäyttää veden sekunneissa
  • Erittäin korkea paisunta tilavuus, jopa n. 60 kertainen
  • Pitkä käyttöaika
  • Vastustuskykyinen hydrolyysille ja hapoille
  • Materiaali jää viskoelastiseksi ja näin mukailee halkeaman liikettä
  • Injektoitavissa kosteisiin ja vettä vuotaviin halkeamiin
  • Vapaa liuotteista ja täyteaineista

Tekniset tiedot
Viskositeetti +25 °C: n. 120 mPa·s
Leimahduspiste: > +100 °C
Optimi asennuslämpötila: +15 °C
Seoksen tiheys +20 °C: n. 1.1 kg / l
Tiheys reagoinut vaahto: n. 0.1 g / cm³
Käyttöaika: n. 30 – 40 min
Vaahdon tyyppi *
KÖSTER IN 8 reaktio
Reaktion alkaminen: n. 30 sek
Täysi reaktioaika: n. 240 sek
Ei tahmea: n. 330 sek
Laajenemistilavuus: n. 1 : 40
Reaktiolämpötila: n. +38 °C
KÖSTER IN 8 reaktio + 10% kiihdytin
Reaktion alkaminen: n. 6 sek
Täysi reaktioaika: n. 60 sek
Ei tahmea: n. 120 sek
Laajenemistilavuus: n. 1 : 40
Reaktiolämpötila: n. +43 °C
KÖSTER IN 8 reaktio + 20% kiihdytin
Reaktion alkaminen: n. 3 sek
Täysi reaktioaika: n. 80 sek
Ei tahmea: n. 120 sek
Laajenemistilavuus: n. 1 : 60
Reaktiolämpötila: n. +50 °C

* Puolijoustava, umpisoluinen, paksu ja kestävä homogeeninen
rakenne

Käyttöalue
Yksi- ja kaksivaiheiseen vedeneristämiseen vettä vuotavissa halkeamissa betonissa ja muurauksessa käyttäen paineellista
injektointimenetelmää, ilman jälki-injektointia kiinteärunkoisella hartsilla. Tiivistysinjektointiin betonissa ja muurauksessa.

  • Pysäyttää nopeasti suuret vesivuodot vaahdolla
  • Vaaka- ja pystyhalkeamien vedeneristykseen
  • Kykenee täyttämään tyhjiöt
  • Seinä/lattia saumojen tiivistämiseen
  • Muodostaa elastisen tartunnan

Käyttö
KÖSTER IN 8 on yksikomponenttinen käyttövalmis materiaali ja voidaan työstää tavanomaisilla yksikomponettisilla injektointilaitteilla kuten KÖSTER 1 C Injektointipumppu.
Ennen injektointia, halkeamat jotka käsitellään, suljetaan KÖSTER KB-Fix 5:llä tai PAGEL B1 Pikalaastilla. Halkeaman mukaisesti, reiät porataan molemmin puolin n. 10-15 cm jaolla, injektointimansetit asennetaan, ja (jos mahdollista)
aloitetaan injektointi alhaalta ylöspäin. Injektoidaan yhdessä tai useammassa vaiheessa (vähintään kaksi injektointa). Usean vaiheen injektointi on suositeltavaa tapauksissa joissa on suuri vedenpaine. KÖSTER IN 8 ei tarvitse jälki-injektointia kiinteillä KÖSTER hartseilla. Porareiän halkaisijan koko riippuu käytettävistä injektointimanseteista.
Porareiät voidaan sulkea KÖSTER KB-Fix 5 tai PAGEL B1 tuotteilla injektointimansettien poiston jälkeen.

Mikäli nopeampaa reaktiota tarvitaan, voidaan lisätä max. 10 % ja 20% välillä (paino) KÖSTER IN 8 kiihdytintä.
Kiihdytin nopeuttaa alkureaktiota noin 30 sekunnista, n. 3 tai 6 sekuntiin ja reaktioaikaa noin 240 sekunnista, n. 60 tai 80 sekuntiin käytetystä prosenttiosuudesta riippuen.

Menekki
n. 0.1 kg/l

Pakkaus
IN 271 005   5 kg kanisteri

KÖSTER BAUCHEMIE AG Injektointikategorian Suomenkieliset sivut

KÖSTER IN 8 vesivuotojen injektointiin
KÖSTER IN 8 Injektointivaahto